Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zpravodaj (od Aleše) 1 kolo

ROZJEZD BÉČKA V ZÁSMUKÁCH

 

Byl jsem důrazně požádán o komentář k úvodnímu zápasu béčka v KS-B. Nemohu nevyhovět, už kvůli těm tématům, kterými se před utkáním povzbuzovala posádka vozu Tomáše Zimy. Kostelec začíná domácí utkání v 9.30. O hodinu dříve byl stanoven náš sraz na náměstí Přemyslovců. První řidič Tomáš Zima slavil prvenství v dojezdu. Druhý Jiří Všetečka nás trochu napínal, ale deset minut zpoždění vůbec nikomu neublížilo. I když ublížit jsme si mohli hned: Už na výjezdu z parkoviště nás málem nabral vůz jedoucí zleva – brzdy zaskřípěly a posádka si oddechla. Cesta začínala hned nabírat obrátky. Úkolem vozu T. Zimy bylo nabrat Matěje Škrabánka v Sadské a potom trefit do… Zásmuk! Ano, tam hrává Kostelec nad Černými lesy domácí klání. Měli jsme skluz, Matěj nás už netrpělivě vyhlížel!

Ale splnit první bod se podařilo. Náš budoucí hrdina byl vyzvednut. Jedeme dál a najednou Tomáš s ledovým klidem pronese, že nezná cestu do Zásmuk. Tohle už se stalo několikrát a vždycky bylo důležité zachovat chladnou hlavu a pokud možno najít mapu anebo druhé auto. Ale co teď? Vůz Jirky Všetečky už dávno zmizel v dáli a automapu u nás nevedeme. Tomáš najednou vytáhl jako trumf z rukávu navigaci v mobilu a vyťukal Zásmuky. Spolupasažér David na zadním sedadle se zařízení ujal a kontroloval směr. Vůbec nevadilo, že to byla slepá mapa bez zobrazení silnic, hlavně když šipečka na displeji mířila na Zásmuky. Najednou se něco zvrtlo: Už nepamatuju, v jaké souvislosti to bylo, ale David pronesl, že je zkušený od narození. Na to konto se jej řidič T. Zima optal, když je tedy tak zkušený, jestli zná termín „multiorgasmický muž“. Neznal to ani David, ani já, ani Matěj. Všichni tím byli vyvedeni z míry a nevěděli. David raději předal navigaci mně. Nezletilý Matěj se rozpačitě pousmíval pod „vousy“. Nikdo z nás o tomto pojmu neslyšel. Namítali jsme, že Matěj je nezletilý, ale Tomáš tvrdil, že to je jedno, že si tyhle informace mladí stejně vyhledají na netu. Následovala přednáška od našeho řidiče, kdo nebo co je to „multiorgasmický muž“. V jejím rámci se probíral i fenomén energetické kuličky, kterou je třeba z rozkroku přenést do hlavy a pak zase zpátky a že i tohle se dá natrénovat. V tu chvíli jsem přehlédl v navigaci odbočku a museli jsme se poprvé otáčet. Navzdory ožehavým tématům a slepé mapě jsme do Zásmuk dorazili s 10minutovou rezervou (i když tentokrát vůz Jiřího Všetečky slavil prvenství). Posíleni zajímavou přednáškou z auta, vrhli jsme se do boje.

V hrací místnosti v Zásmukách je polovina stolů postavena na bowlingové dráze. Někteří z nás tak měli pod nohama doslova energetickou kouli! Na Matěje vyšla zelená, na pana Zimu červená. A zdá se, že je tyto koule velice nabily! Mě to spíše zabilo, ale teď popořádku: Po letní pauze se tedy šachisté obou stran natěšeně pustili do hry. Hodiny se roztikaly (ne ty digitální) a šestnáct hlav se ponořilo do tůní variant na bitevních polích.

První se vynořil energeticky nabitý Matěj Škrabánek – a vítězně! Domácího pana Pataridise vyřídil poté, co mu v nejhustší střední hře vyvlekl krále na šestou řadu, kde mu zasadil mat. Na mě čekal svérázný veterán Josef Smolka. Velmi jsme se spřátelili, a když jsme usedali k partii, ptal se mě, kdo jsem, co dělám a co vyučuji. Pan Smolka mě zpovídal mě jako v dotazníku a zkoušel mě, jestli vím, co to je smolinec (otázka jiného typu než ta v autě od pana Zimy). V tom stresu mi nedošlo, že jde o starší označení pro uraninit. V samotné partii měl mysl bystrou jako jura a přivedl mě do úzkých, když se jeho útok při opačných rošádách projevil účinněji. Neváhal nechat svou dámu stát několik tahů na braní. Jak se ukázalo, kdybych se odhodlal k protioběti kvality, mohl jsem dámu v poklidu zneškodnit, leč nespočítal jsem to, a tak pro změnu domácí hráč trestal matem. Vyrovnáno. Náš druhý řidič

Jiří Všetečka si na páté desce pochvaloval: Je osmnáctý tah, materiál máme nastejno, hrajeme první duel sezóny, co mi ještě chybí? Ptal jsem se jej, jestli by se spokojil s remízou. Prý by se jí nebránil. A jelikož se jí nebránil ani soupeř, urodila se první plichta a nutno dodat, že nerozhodný a nervy drásající průběh měl celý tento zápas. Obě strany přihodily na svou misku vah ještě po jedné výhře. Radoslav Doležal zdolal naši posilu z áčka Ondřeje Dlouhého, naproti tomu náš orgasmický řidič Tomáš donutil kapitulovat domácího Luboše Jíšu v koncovce s dvěma pěšci navíc. Drama se zhustilo do posledních tří dlouhohrajících desek [a proto navrhuji říkat v šachovém slangu velmi dlouho hrané partii „elpíčko“]. Náš druhý áčkař Jaromír Dudek bojuje proti Františku Formanovi – je bez figury, ale má proti jezdci dva silné pěšce. Vepředu Patrik a David míří do koncovky s čistým pěšcem navíc proti silným soupeřům Miloši Vrabcovi a Jindřichu Novákovi. Jiskra naděje na výhru přeskakuje a zdá se, že schází málo, aby vzplál vítězný oheň pro Nymburk. Ale v tu chvíli s Tomášem Zimou odjíždíme a hádejte – opět dochází na pikantní téma. Vedle toho se dovídáme o existenci třetího oka a spekulujeme: Jaromír může uhrát remízu, ale promění někdo z dua Patrik-David pěšce ve výhru? Po vysazení Matěje v Sadské a Ondřeje v Pístech cestu zdramatizoval malý skateboardista, který nám na svém prkně skočil do jízdní dráhy, asi chtěl předvést nějaký kousek. Místo toho už mohl být na prkně doslova! Ale řidič Tomáš byl tak hodný a objel ho.

Později Patrik prozradil, že zbylé trio vše zremizovalo. Protože když Jaromír dosáhl na vytouženou půlku, nikomu se nechtělo „elpíčka“ protahovat, smír byl podepsán i na prvních dvou kolbištích. Remíze není na rozjezd proti solidnímu soupeři bídný výsledek. Rozhodně nám dodá pozitivní uraninit do příštích kol a odvážní budou opět hovořit o plánech na postup. Ale pro ten bychom potřebovali to třetí oko.

 

1. Kolo KS-B, hráno dne 9. 10. 2016

ŠK KOSTELEC n. Černými lesy B – ŠK DDM NYMBURK B

 

VRABEC, Miloš ½:½ TESAŘ, Patrik

NOVÁK, Jindřich ½:½ ŽIGMUND, David

DOLEŽAL, Radoslav 1:0 DLOUHÝ, Ondřej

FORMAN, František ½:½ DUDEK, Jaromír

SUCHÝ, Ladislav ½:½ VŠETEČKA, Jiří

PATARIDIS, Janis 0:1 ŠKRABÁNEK, Matěj

SMOLKA, Josef 1:0 MISAŘ, Aleš

JÍŠA, Luboš  0:1 ZIMA, Tomáš

 

CELKEM  4:4


Aleš Misař

TOPlist