Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zpravodaj 4 Kolo

NEKONEČNÁ SENDRAŽICKÁ BITVA

 

Naváže nymburské béčko na řetěz tří výher a prodere se konečně na první příčku? Nebo nám Sendražice vystaví stop? I taková otázka nám v prosincové neděli přicházela na mysl. Trochu vás napnu a řeknu dopředu jen to, že jsme v Sendražicích absolvovali zatím nejdelší bitvu sezóny. Boj trval téměř do soumraku.

 

Pan Zima strategicky stanovil sraz na 8.25 na náměstí. Láďa Levinský dorazil jako první a při pohledu na pusté náměstí se zalekl, jestli se nespletl a nemá být na srazu úplně jinde. Ale potom jsem přispěchal já a nakonec se vynořila na obzoru povědomý vůz pana Zimy. Patrik měl zpoždění, ale panu Zimovi přes okénko dokazoval, že na mobilu má 8.23, takže se uhájil. Ještě stihl zburcovat Davida, který si nestihl zahrát ranní dávku počítačových her. Druhý vůz, který řídil Jiří Všetečka, dorazil záhy také. Motory zavrčely, řekli jsme si hrr na ně a vyrazili přes Labe. Cestou nás Patrik varoval před hráčem Břetislavem Hlavicou, který je prý ve skvělé formě. Z jeho slov si však nikdo nic nedělal. Spíše se v autě rozšířil mýtus o řízku zdarma, který je pro sendražické hráče motivací k bodovému zisku.

 

Naše sestava je kromě dvou šachovnic papírově silnější, jsme posíleni o dva áčkaře – Jirku Sobotku a Kamila Macka. Na poslední šachovnici se vrátilo „štístko“ David Žigmund. Do hrací místnosti v hospodě U Černohlávků jsme ještě trefili. Ale když nám odemkla udivená provozní se slovy „Vy už jste tady?“ poznali jsme, že něco není v pořádku. Záhy se ukázalo, že Sendražice doma hrají až od půl desáté, takže jsme měli ještě půlhodinu na vycházku a rozhlížení se. „Mohli jsme spát déle,“ hrnuly se výčitky na pana Zimu, jenž skutečnost o posunuté hrací době nebral v potaz. Spolu s Davidem a Patrikem jsme využili pauzy a vyšli jsme si provětrat hlavy do koloniálu, kde mají zavřeno pouze v neděli. Přitom jsme uviděli dodávku s nápisem „Kundenservice“ a zvedli si tím náladu. Po návratu k hospodě se konečně začali scházet i domácí hráči.

 

Ospalý hostinský nás uvedl do hrací místnosti a prohlásil, že minulé noci se tu konala taneční zábava. Právě proto nastoupili šachisté, aby rozjeli tance jiného druhu. Netušili jsme, že nás čeká šestihodinové tango s divokou gradací.

 

Smím prosit? Po vzoru velkého autora komentářů Jiřího Horníčka jsem se tentokrát vyzkoušel metodu časových záznamů:

 

8.59 Poněkud předčasný příjezd hráčů Nymburka před hospodu.

 

9.30 Sudí zápasu Josef „Vagon“ Vagenknecht vítá hosty z Nymburka, kteří prý přijeli vyhrát, ale on doufá, že se jim to nepodaří.

 

9.31 Černý může spustit bílému hodiny.

 

11.20 Misař po poradě s moudrým Patrikem přijímá remízu ve 13. tahu. Hrál stonewall za černé a jeho pozice byla „absolutně remízová“. Z holandské obranné zdi vypadl kamínek, který spustil lavinu remíz. Jednu takovou opakovaně nabízí svému soupeři Pavlu Křenkovi Láďa Levinský. Jirka Sobotka na třetí má proti Vagneknechtovi o figuru více a všichni spoluhráči se těší, jak ji prosadí. Davidův sok na osmé desce František Matějček se dostavil k partii se značným zpožděním a snažil se svůj prohřešek dohnat blikáním. Snad i následkem toho ztratil v šestém tahu o pěšce a od Davida se rovněž čekalo, že náskok prosadí. V tuto chvíli to vypadá růžově, ale jsou i jiné šachovnice!

 

11.50 Kolem třetí šachovnice proběhla vlna úsměvů ve stylu „co se dá dělat, než se tomu smát“. Ano, Jirka Sobotka má o figuru více, ale jak se to vezme: teď brání svou pevnost věží a jezdcem proti dámě, neboť Vagenknecht jej překvapil taktickým manévrem! Teď i náš Jirka hraje o půlku. Láďův soupeř přijímá remízu (jakkoli výstavně stál Láďův jezdec na f5) a stejně se jeví situace v partii Jiřího Všetečky proti Sobotkovi (Bohumilu) a Kamila Macka proti Teichmannovi. David má stále pěšce navíc a propátrává cesty k výhře jako lovec v džungli. Bohužel trochu znejistělý lovec. Bledě se to vyvíjí na páté desce, kde pion Břetislava Hlavici nabral na vidle jezdce a věž pana Zimy, přitom ten vyslanec zkázy pronikl už na sedmou řadu! Pan Zima je zachmuřen, ale snaží se ještě odvrátit první ne-remízový výsledek.

 

12.00 S tím ještě počkejme: Jirka Sobotka uhájil remízu s Josefem Vagenknechtem. Na první šachovnici bojuje Patrik Tesař proti domácímu Janu Hamrníkovi. Nad králem našeho frontmana se zatahují bouřková mračna. Jeho pozice je chatrnou chatrčí, do jejíchž skulin vane matový vítr. V jednu chvíli už Patrik vidí dvojtahový mat pro soupeře, ale naštěstí je to jen přelud. Na druhou stranu čeří vodu útokem na Hamrníkova slabého pěšce c2. „Ještě budu rád za remízu,“ hlásí Patrik, vstávaje od stolku. „Tvůj soupeř pomalu přemýšlí,“ namítl jsem. „S časem ho doženu, objednal jsem si oběd!“ oznámil lakonicky Patrik. Hrací místnost přímo v hospodě poskytuje neocenitelný servis.

 

12.15 Tomáš Zima zanechal marných pokusů a pokládá krále. Kapitán domácích obě jeho křídla proměnil v zříceninu Trosky. „Já jsem vám říkal, že na Hlavicu si máte dávat pozor!“ připomněl Patrik své varování. Prohrávali jsme a v nejbližší době se nezdálo, že by někdo bodové váhy dorovnal. „Tentokrát na výhru můžeme zapomenout,“ prohlásí temně jeden z nymburských. David má těžkou hlavu z pana Matějky a jeho tempování. Je mu jasné, že pěšce navíc bude muset vrátit, ale snaží se ještě dumat a ztrácí tím mnoho času. Po chvíli zcela nespokojen se svým výkonem přistupuje na remízu. 3:2 pro Sendražice a hrají poslední tři desky.

 

12.45 Přistoupí ke mně Jiří Všetečka a praví: „Nemá cenu lámat přes koleno remízovou pozici, to pak nakonec stojíš zdechle.“ Když viděl vedlejší prohru pana Zimy, rozhodl se zřejmě stůj co stůj ulovit tento ztracený bod. Ani on není se svou pozicí spokojen. Soupeř pyšně drží d-sloupec a partie směřuje do ošidné koncovky.

 

13.00 Patrik je po obědě, ale na siestu může zapomenout a spíše vyhlásit stav pohotovosti před vlastním králem. Zachovává si však obdivuhodný klid a sleduje vývoj na ostatních kolbištích. Když se na jeho zdánlivě rozvrácené postavení podívám pozorněji, s úlevou nacházím možnosti protiútoku. Vidí je i Patrik?

 

13.05 Áčkař Kamil Macek na druhé desce pokračuje v lavině remízových výsledků. Ta jeho vznikla na následky francouzské obrany. Rozhodovat se bude na první a čtvrté desce. Patrikovi se po výměnách podařilo rozmělnit útok bílého a přejít do zamotané koncovky s věží a jezdcem na obou stranách. „Co se ode mě čeká?“ Ptá se Patrik a protahuje se v zádech. Nejraději bych mu řekl, že výhra.

 

13.20 Jiří Všetečka se od Patrika inspiroval ve výměnách a v nadcházející koncovce, ve které oběma soupeřům zůstává jezdec, stojí trochu lépe. A když navíc dobude pěšce, na nymburských tvářích naskočí úsměv. Jan Hamrník se ujistil, že provedl 40. tah, a může si oddechnout. Jen na chvíli: hlavu si budou lámat oba až do naprostého vyčerpání. Patrik má již od slovutné partie s českobrodským Jan Čermákem talent vytvářet složité studiové pozice naživo. Okolo obou hrajících šachovnic se utváří chumel diváků, jenž se překuluje dle akutního zájmu od jednoho bojiště k druhému. Všichni máme plné hlavy variant.

 

13.44 Co to? Patrik nabízí remis! Jan Hamrník se na dlouhou dobu zamyslí.

 

13.53 Přichází vzrušující událost zvnějšku: vstupu do hrací místnosti se domáhá houf žen, které tu mají v plánu schůzi svého spolku. Ta má ale začít již od dvou hodin! Je na čase, aby zakročil gentleman Láďa Levinský, který netrpělivé ženy vykazuje za dveře a posílá je za provozním. Když se ještě některá z nich odváží nahlédnout, Láďa ji nesmlouvavě sdělí, že tady to ještě bude na dlouho. Ženy se ale za dveřmi nebezpečně rojí, siluety jejich postav se míhají za výplní dveří. Poplašné zprávy mluví až o osmdesáti členkách klubu! Rozhodčího to nechává chladným. Tomáš Zima hrozí, že zprávy o nepokojích zanese do zápisu. Láďovi klid v hrací místnosti velmi leží na srdci, a tak vyráží přímo do lokálu na diplomatickou misi. Po chvíli se vrací a sděluje mi, že málem dostal nakládačku. Za pomoci omluv však nepokojného manžela jedné z žen nakonec uklidnil.

 

14.15 Po vyřešení ženské otázky se opět můžeme plně soustředit na analýzy. Zatímco Jan Hamrník stále přemýšlí, co s nabídnutou remízou, klubko diváků obklopuje partii Všetečka-Sobotka (Bohumil) a sleduje úporné prosazování volného Všetečkova pěšce. Jenže Sobotkův svižný a artistickými schopnostmi nadaný jezdec cestu k výhře činí velmi trnitou.

 

14.55 Dílo se přece jen podařilo a Všetečkův soupeř je konečně donucen dát jezdce za volného pěšce. Poté už jde jen o věc techniky. Ohromná zodpovědnost teď visí na Janu Hamrníkovi, který hraje už jen o remízu. A také se mu nachyluje čas. Patrik tak může při infarktovém stavu 3.5:3.5 v poklidu hledat i cesty k výhře. Bohumil Sobotka totiž vzdává partii s Jiřím Všetečkou. Na vítěze se hrnou gratulace. „Vyhrál jsi nám zápas,“ pronáší Láďa v euforii. Ale ještě je příliš brzy na jásot. Jan Hamrník a Patrik Tesař jsou do sebe zakousnuti jako dva bulteriéři a nepustí, a nepustí. Teď mají kolem první šachovnici široké publikum.

 

15.20 Patrik odmítá remis tentokrát nabízenou soupeřem, a statečně hraje na výhru! Jak úžasné, avšak při nejlepší vůli k ní nenachází cestu a Jan Hamrník tři minuty před pádem praporku zachraňuje remízu také celkově pro svůj tým. 4:4. I divoký tanec má svůj konec.

 

Po šesti hodinách boje se obě družstva podělila o bod. A z domácích to byl nakonec jen kapitán Břetislav Hlavica, který si zasloužil řízek. Ale jestli jej skutečně obdržel, to už se nedozvíme. Na analýzy už nikdo neměl sil, hrací místnost jsme opouštěli, když už se slunce na obzoru naklánělo. V autě na zpáteční cestě se strhla debata o tom, jestli je remíza dobrým výsledkem. Zatímco pan Zima („Měli jsme je zaříznout“) a Patrik svorně tvrdili, že je to vlastně prohra, nadšený Láďa Levinský opakoval, že jde v našem podání o úspěch. Osobně se kloním k Láďově pozitivnímu myšlení, vzhledem k tomu jaká mračna nám šla přes čela po prohře pana Zimy. A hláška dne? „V našem týmu nikdo nikomu nic nevyčítá!“ pronesl několikrát Láďa po zápase s naprostou vážností a snad měl pravdu. Můžeme si to dát jako předsevzetí, protože další kolo proti Českému Brodu nás čeká až v novém roce.

 

Zaznamenal Aleš Misař, Sokol Nymburk

 

 

 

 

 

 

RP-C, IV.kolo, hráno 8. prosince 2013 od 9.30!!

 

TJ SOKOL SENDRAŽICE B  –  ŠK DDM SOKOL NYMBURK B

 

HAMRNÍK, Jan   (1885)  ½ TESAŘ, Patrik (1814)

TEICHMANN, Čeněk  (1861)  ½  MACEK, Kamil (1926)

VAGENKNECHT, Josef  (1726)  ½ SOBOTKA, Jiří (1923)

SOBOTKA, Bohumil  (1728) 0 -       1 VŠETEČKA, Jiří (1752)

HLAVICA, Břetislav  (1660) 1 -       0 ZIMA, Tomáš (1791)

KŘENEK, Pavel  (1783)  ½ LEVINSKÝ, L. (1613)

KŘEPELKA, Petr  (1618)  ½ MISAŘ, Aleš  (1627)

MATĚJČEK, František (1522)  ½ ŽIGMUND, David (1534)

 

4 - 4

 

TOPlist