Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zpravodaj 5 Kolo

DVĚ VÍTĚZSTVÍ ZA JEDNO ŠAMPAŇSKÉ

 

Sotva jsme se oklepali z novoročních oslav, nastala nám první šachová neděle. Po šachu se nám tak stýskalo, že jsem si s céčkem dopřáli dvojitou nálož – kromě řadového zápasu proti Sendražicím C nás na odpoledne čekala předehrávka derby proti kolegům z déčka, což nám s napomenutím dohodl Patrik Tesař. Ale proběhněme si to vše po pořádku:

 

Sendražice dorazily ve velmi slabé sestavě s jediným hráčem základu, a tak nezbývalo, než abychom je dorazili. První ukončil partii na poslední desce nezdolný Milan Necid, taková „jistota vzadu“. Milan hrál dle osvědčené receptury nalákání soupeře na zdánlivě slabý bod d3. Soupeř se skutečně na kritický bod vstoupil – svým pěšcem, ale ztratil kvůli tomu střelce. O pár tahů později šel s dámou dobrovolně „na rentgen“ a vystavil tím svou lady odtažnému šachu. Se slovy „to jsem přehlédl“ se dolů poroučel i král. Všichni Milanovi blahopřáli, ale to byla na dlouhý čas poslední vítězná radost. Lukáš Hučík na čtvrtém prkně byl velmi nešťastný, že partii s Josefem Škodou pouze zremizoval. Totéž potkalo Láďu Levinského na třetí desce, kde si stál lépe, ale výhodu proměnil pouze v půlku. Mně se v partii proti bojovnému Františku Matějčkovi dlouho nedařilo najít vítěznou cestu. Až mi najednou Patrik s potutelným úsměvem oznámil: „Děláš všechno pro to, abys nevyhrál,“ a mně zatrnulo.  Naštěstí právě v tuto chvíli soupeř zatáhl největší hrubku partie, při níž jsem získával celou věž. Ale Patrik mohl svou větu klidně zopakovat, protože místo celé věže jsem se v rozhodnou chvíli rozhodl sebrat pouze lehkou figuru!! S pouhým jezdcem navíc při věžové koncovce jsem si tak cestu za výhrou krutě protáhl. Diváci kolem mě trnuli, jestli mi soupeř nepřijde ještě na kobylku. To už jsem naštěstí nedopustil. Nejdéle hrál Patrik na první desce. Zcela v duchu své strategie: „Dojít do remízové koncovky a vyhrát ji“ přetlačil lídra hostí Petra Křepelku. Výhra byla v kapse. Nahoře v derby mezitím déčko přemohlo éčko 3:2. Blýskl se především mladý talent Matěj Škrabánek, poté co položil na lopatky zkušeného harcovníka Mirka Matese. To se měl Patrik Tesař odpoledne nač těšit!

 

V polední pauze pan Zima sjel nakoupit suroviny a hráčka éčka Martina Škrabánková se v kuchyňce pustila do vaření oběda. Ten byl velmi chutný, a protože se podával během zápasu, stalo se, že někteří hráči se ke stolkům vraceli s umaštěnou pusou. Atmosféra předehrávky byla uvolněná, někteří hoši vtipkovali a stěží zadržovali smích. Patrik začal vyhrožovat, že přinese šampaňské. Derby bylo o poznání rychlejším procesem než dopolední část mače. Lukáš Hučík si neúprosně spravil chuť a slupl Pavla Řeháka jako malinu i s jeho rozbořenou pozicí. Milan Necid chtěl druhé vítězství za den, a tak vyučoval Martina Novotného v taktice. Láďa Levinský si proti Matěji Kubečkovi užil s převahou první výhru v sezóně. Jen mně do smíchu moc nebylo, zavařoval jsem si závity proti svému trenérovi Tomáši Zimovi a jeho bizarnímu zahájení 1.g4, které se mi dodnes nepodařilo vyvrátit.  Něco z učebnice dějepisu se odehrávalo na první desce, kde Škrabánek proti Patriku Tesařovi hrál královskou indickou a přišel o kvalitu. Náhradou za to si ale vypracoval dva strategicky rozmístěné dvojpěšce, kteří připomínali obrněné transportéry nebo husitskou vozovou hradbu. Tesař ji ale kupodivu rozštípal na třísky a donutil talenta k rezignaci. Totéž se mnou bohužel provedl Tomáš Zima. Stačilo pár nepřesností v monstrózně spletité pozici a kolem mé šachovnice se scházel chumel hihňavých diváků. Netrvalo dlouho, zahrál jsem rozhodující chybu a ocitl se bez figury. V tu chvíli se mi za zády mihl Patrik s lahví šampaňského a skupinou číšek. Pan Zima spokojeně založil ruce na prsou a nabídl mi, abych se vzdal. Jelikož jsem nechtěl dát závěr partie tak lacino, svolal jsem spoluhráče a prohlásil: „Nyní vám ukážu matový útok!“ Tím jsem myslel, že k matovému útoku donutím pana Zimu, jenže nechtíc jsem mu svým závěrečným úderem dal dámu za pěšce a na demonstraci ani nedošlo. Poručil jsem Patrikovi, aby nalil bublinky a vzdal jsem se. Výhru jsem nám tímto extempore naštěstí už pokazit nemohl. Hřeje nás dvojité vítězství a také to, že příště máme na pořadu derby proti éčku. A každý má důvod se ptát: Schoval si Patrik ještě jedno šampaňské?

 

Zapsal Aleš Misař, Sokol Nymburk

 

 

5.2

4

DDM Sokol Nymburk C

4,0 - 1,0

2

TJ Sokol Sendražice C

Rozhodčí Zima Tomáš

1

 

Tesař Patrik V,Z,K

1814

1 : 0

 

Křepelka Petr Z,ZK

1618

2

 

Misař Aleš Z

1627

1 : 0

 

Matějček František

1522

3

 

Levinský Ladislav V,Z,ZK

1613

½​:½​

 

Kuta Lukáš

1367

4

 

Hučík Lukáš Z

1532

½​:½​

 

Škoda Josef

1300

5

 

Necid Milan

1434

1 : 0

 

Zelenka Jiří

1250

 

 

 

Předehrávka:

 

7.1

4

DDM Sokol Nymburk C

4,0 - 1,0

12

DDM Sokol Nymburk D

Rozhodčí Zima Tomáš

1

 

Tesař Patrik V,Z,K

1814

1 : 0

 

Škrabánek Matěj Z

1512

2

 

Misař Aleš Z

1627

0 : 1

 

Zima Tomáš V,Z,K

1791

3

 

Levinský Ladislav V,Z,ZK

1613

1 : 0

 

Kubečka Matěj Z

1100

4

 

Hučík Lukáš Z

1532

1 : 0

 

Řehák Pavel

1100

5

 

Necid Milan

1434

1 : 0

 

Novotný Martin

1100

 

 

TOPlist