Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zpravodaj 3 Kolo

DOMŮ JSME NECHTĚLI TAHAT KNIHY, ALE BODY

 

Na třetí kolo RP-B do Nymburka přijeli kajmani z Neratovic, aby si ukousli tučný bodový příděl. Sami netušili, že jim sklapne a Nymburáci jim to nedarují. Válka se totiž vede i v psychologické rovině, a tu náš stratég a stále svěží esprit týmu Jiří Strouha ovládá skvěle. Tajemství spočívalo v nabídce šachových knih!

 

Těsně před úvodním hvizdem si neočekávaně vzal pan Strouha slovo a rozhlásil, že v důsledku rozebírání své šachové knihovny dává do placu slavné „Šachové informátory“ z někdejší jugoslávské produkce. Účastníci zápasu je mohli vidět rozložené na stole hned při vstupu do hrací místnosti, jednotlivé ročníky „Informátorů“ zářily každý svou barvou a vábily oko i srdce tréninku chtivého šachisty. Pan Strouha ale důležitě podotkl, že knihu si může odnést pouze ten, kdo prohraje! O motivaci bylo postaráno a ve vzduchu visela otázka: komu se chce tahat domů s knížkami a kdo si raději odnese body? Brzy se mělo ukázat.

 

Za naše céčko nastoupily dvě nečekané posily: Jiří „Vinca-Doktor“ Vinecký a mládežník Kherlen. Kromě první a šesté desky jsme byli všude elově slabší. Díky vtipkujícím panu Strouhovi a panu Partlovi se utkání neslo v uvolněné tónině plné hecu a dobráckých polohlasných hovorů. vyrušování. Kupodivu hlučné pány zpočátku nikdo neutišoval, napětí vystupňoval teprve vývoj výsledku.

 

Jak ta jízda začala? Nejprve pan Strouha uhájil remízu proti elově nejsilnějšímu hráči hostí Petru Parpelovi a potom už se začaly dít věci poněkud jednostranně. Hlavní událostí se brzy stalo vítězství pana Vineckého, který se samozřejmostí a nadhledem přijímal gratulace. Pan Strouha mu ovšem musel připomenout, že ztrácí nárok na knihu. Tu odmítl i Tomáš Zima, když udolal zkušeného harcovníka Karla Vránu. Šli jsme do vedení a obzory se začaly vybarvovat růžově: Milan Necid a já jsme drželi remízu, jen David „Štístko“ Žigmund se pohyboval v divočině kombinací a opticky se zdálo, že jeho pozice je naskrz provrtaná figurami soka. Zbylí hráči museli myslet na to, že knihy jsou stále ve hře. Sobotka odmítne několikanásobnou nabídku remízy i šachovou knihu a nutí soupeře k rezignaci. A když – ano, zázraky se dějí – Kherlenův soupeř dostává mat , je o výsledku rozhodnuto. Bojují ještě David, já a Milan. Inspirován Vernerem odvedle, také já nabízím remízu (2x), ale urputný soupeř je odhodlán bojovat se slovy že „musí“. Na druhou nabídku drze odpoví tím, že nabídne mou vlastní prohru, asi mi moc přál knížku. V tu chvíli jsem totiž po přežití 40 tahů přešel do koncovky V+S (stejnopolní) bez pěšce a zákonitě musel přijít i o druhého. Mezitím Milan uhrál remízu na nestejné střelce, i když měl o pěcha méně a David si opět zasluhoval přezdívku „Štístko“, když po všech zmatcích a nástrahách uhlídal volného pěšce soupeře a prosadil svou věž navíc. Ptal jsem se pana Zimy, co mám dělat se svou pozicí. Odpověděl mi, ať si s ní dělám, co chci. Dávno bylo přece rozhodnuto! To byla neskutečná úleva, která mě připravila o pozornost a o čistou věž. Rázem jsme se mohli rozejít na obědy a na vlaky a jiné spoje. Kajmani si odnesli na hřbetě šestibodovou porážku a já jako jediný z domácích si zasloužil knihu. Je to fialový Informátor a již nyní má čestnou pozici v mé knihovně. Doufám, že si z ní přehraji něco přínosného a příště zaválím.

 

Nymburk se drápe zpátky nahoru, a teď jen buďme zvědavi, co vymyslíme v posledním předvánočním kole proti Dobrovici C v naší oblíbené cukrovarské destinaci. Bude to chtít s sebou vzít ta naše esa v rukávu, protože když vyhrají Vinca i Kerlen najednou, byl by to snad hřích zápas nedotáhnout k vítězství.
 


Zapsal Aleš Misař, Sokol Nymburk

 

 

 

3.1 3 DDM Sokol Nymburk C 6,0 - 2,0 1 Cayman Pharma D

1 Sobotka Jiří 1880 1 : 0 Verner Jan 1755

2 Misař Aleš 1670 0 : 1 Veselý Jiří 1787

3 Strouha Jiří 1762 ½:½ Parpel Petr 1836

4 Žigmund David 1580 1 : 0 Partl Miloslav 1785

5 Necid Milan 1464 ½:½ Kvapil Jaroslav 1511

6 Zima Tomáš 1782 1 : 0 Vrána Karel 1662

7 Batkhurel Kherlen 1250 1 : 0 Kliment Jiří 1579

8 Vinecký Jiří 1371 1 : 0 Stypa Zdeněk 1492

 

 

Divoká partie Partl, M – Žigmund, D.

 

 

Pozice je to oboustranně vyhrocená, jak se říká na kordy. Bílý svým posledním tahem 34. Jh4 zahrozil vidličkou. David ovšem skvělou výmluvu se šachem a z hrozeb se vyvlékl. Naopak po dalším průběhu ztrácel soupeř, když se vrhl do výměny dam: 34. – Df4+ 35. Kh1 Jf8 36. Df5 Dxf5 37. gxf5 Jxb2 a Davidův soupeř svěsil fangli v 58.tahu.

 

TOPlist