Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zpravodaj 1 Kolo

Rakovník jsme dostali už v prvním kole (20. 10. 2013) a to bylo dobře, protože jet později (jistě za náledí a ve sněhu) na nejdelší cestu sezóny KP 2013-14, by bylo rizikové.

Domácí byli favority (vedli na elo 5-3), ale překvapit jsme mohli. Bohužel, Petr Beneš (1) byl v Krkonoších na srazu školy po letech a Milan Seifert (4) ve Vídni. Domácí nevynechali nikoho ze základní osmičky.

Jel jsem v autě s Horou. O druhém autě, řízeném Kamilem Mackem, který v Českém Brodě vyzvedával nového hosta Michala Eisnera, nemohu vydat svědectví. My jsme vyjeli krátce po 8. hodině. Milan nechal puštěnou navigaci, ale její stálé výzvy „Zahněte doprava“ vždy ignoroval. Za Prahou se nechal navigovat od Ondry Dlouhého a Jirky Daniela. V cílovém městě (kde jsme ji jedině potřebovali) nás nutila vjet do zákazu vjezdu a pak se dočista odmlčela. Bylo 10 hodin - čas začátku zápasu. Po zmateném pojíždění sem a tam si Ondra uvědomil kde je problém. Když totiž zvonil mobil od Sobotky, Ondra navigaci (v telefonu) vypnul. Odpověděl Jirkovi, že přijedeme za dvě minuty a navigace zůstala němá. Nějakým zázrakem jsem dojeli na místo (DDM Rakovník, Nerudova 504, nutné bačkůrky) a bez problémů mohl začít boj.

Zápas byl od počátku tuhý. Moje partie (Jakuba Hamana jsem loni v Nymburce porazil a jistě jsem si získal jeho respekt) mi připadala nejzajímavější v místnosti (bohužel nepříjemné horko!) - zvláště když jsem získal pěšce. Časem jsem dobyl i dalšího. Cítil jsem velkou příležitost k výhře. Věděl jsem, že když zahraji od 22.f5 asi 5 správných tahů, zbytek bude záležitostí (pouhé - jak často píší) techniky. Cítil jsem se zcela pánem situace. Propásl jsem 24.Vac1! i 26.Vae1! a soupeř mě překvapil 26.-Jxg3 (právě pátý tah!). Situace se zcela změnila. Nadále jsem měl figuru více, ale černý dámou a věží nepříjemně útočil proti králi i dámě. Mé nejcennější figury se nemohly skrýt za žádnými pěšci. Moje časová převaha se proměnila v časovou tíseň. Vůbec nebylo důležité, zda stojím na výhru, či jen rovně. Každým okamžikem jsem mohl prohrát na čas, nebo nějakým fatálním přehlídnutím. Když se soupeř dlouze zamyslel (ve 35. tahu nám oběma zůstalo jen něco málo přes minutu), nuceně srdnatým hlasem jsem nabídl remízu. Soupeř se samozřejmě zamyslel hlouběji - až už musel remízu přijmout. Měl asi 30 sekund (s přidáváním půlminuty). Žádný z nás nechtěl prohrát první partii sezóny. Program potvrdil rovinu v závěrečné pozici.

 

13.45 Ostatní partie byly v plném proudu. J. Daniel byl přehrán když soupeři opustili zahájení a stál přesvědčivě na prohru (měl 4 pěšce méně v jednoduché koncovce ve 41. tahu), Sobotka měl v koncovce zdravého pěšce více. Ondra Dlouhý narazil v osobě Jaroslava Satranského (předseda středočeského šach. svazu) na znalce Birdova 3.-Jd4 ve španělské. Ondrova obrana koncovky bez pěšce však vypadala nadějně. Eisner, Macek a Masák měli rovné pozice. Milan Hora na první desce zahájil černými sicilskou 1.e4 c5 2.c3, ale po 2.-e5 a dalších tazích jsme sledovali jasně španělskou pěšcovou strukturu. Hora se černými musel dlouho bránit, i čas měl horší.

14.10 Macek remizoval v klidné poziční partii ve věžovce se 4-4 pěšci na jednom křídle a s následně remizujícím Eisnerem odešel na oběd.

14.20 Sobotka zvítězil v koncovce, Hora musel obětovat figuru za dva pěšce, ale soupeř vyhrávající sérii tahů ne a ne najít. Daniel se měl dávno vzdát. Čtyřvěžová koncovka Radima Masáka se mi zdála sympatičtější - při 47.Vb8.

15.00 Wasserbauer odmítl Horovi (již asi potřetí) remízu - snad kvůli lepšímu času - v pozici, která mu už mnoho nadějí na výhru nedávala. (Střelec proti pěšcům.) Daniel konečně vzdal.

Skóre bylo vyrovnané. Výhra Sobotky a prohra Daniela s mnoha remízami. Ještě hráli Hora, Masák, Dlouhý. Najednou se Masákova pozice prudce zhoršila - mezi 50. a 55. tahem. Ještě se dostal do pěšcovky, ale tam už musel vzdát. Hora remizoval. Ondra Dlouhý nakonec nevydržel tlak domácího kapitána. Vzdal v 15.20. Dlouho vyrovnaný zápas skončil po dvou prohrách v maratónských koncovkách 5-3. Musíme se utěšovat příslovím „První vyhrání z kapsy vyhání.“

Z Rakovníka jsme odjeli v 15.30 a na nymburské náměstí jsme dorazili v 17.45. Analýz v hospodě jsem se nezúčastnil.   Osobní dojmy zapsal Jiří Horníček

 

TOPlist