Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zpravodaj 10 Kolo

10. kolo krajského přeboru * 30.3.2014

Šach.

 

DDM Sokol Nymburk

ELO

 

-

 

SK Pyrit Příbram

ELO

 

4 : 4

1.1

 

Hora, Milan

2133

 

-

 

Stluka, Petr

2201

 

½ - ½

1.2

FM

Horníček, Jiří

2139

 

-

 

Pinc, Miroslav

2219

 

1 - 0

1.3

 

Pištík, Petr

2002

 

-

 

Trmal, Jaroslav

2218

 

½ - ½

1.4

 

Dlouhý, Ondřej

2005

 

-

 

Bodický, Michal

1943

H

0 - 1

1.5

 

Dudek, Jaromír

1976

 

-

 

Hlaváček, Jiří

2176

 

½ - ½

1.6

 

Macek, Kamil

1934

 

-

 

Stluka, František

2073

 

0 - 1

1.7

 

Masák, Radim

1981

 

-

 

Zeman, Martin

1978

 

1 - 0

1.8

 

Daniel, Jiří

1932

H

-

 

Štufka, Karel

1839

 

½ - ½

 

Příbram se přetlačuje s Dolními Kralovicemi o skóre. Oba týmy se snaží udržet se na druhém místě, zajišťující postup do druhé ligy. Nám domácím chyběli: Beneš, Seifert a Eisner. Hosté nastoupili v první sedmičce, pouze s jedním náhradníkem.

Na prvních šesti deskách měli hosté převahu na elo. (Bodický má elo nízké, podhodnocené. Letos získal v KP 78% bodů při průměru soupeřů 1995.) Dvojice Masák-Zeman byla vyrovnaná, Daniel měl soupeře o 100 bodů slabšího.

Před každou zkouškou, v našem případě před sportovním zápasem, člověk zvažuje své možnosti. Pokud je soupeř silný (a to Příbram byla), má obavy z neúspěchu. Ivan Mládek zpívá v písni „Ve Špindlerově Mlýně“ o případu šťastného obratu:

Prožiju den ponížení, posměchu a modřin 
proč večer není blíže 
však při vstupu do lyžárny se obličej můj rozzáří 
sláva, ukradli mi lý-yže!

Já jsem nastupoval do zápasu sice ne přímo s obavami, ale s vážností a s nejvyšším soustředěním. Však při vstupu do hrací místnosti se obličej můj rozzářil. Sláva, našel jsem svou oblíbenou malou pet láhev, kterou jsem tam (mezi knížkami) zapomněl 23. února při zápasu s Mladou Boleslaví! Moje nálada se hned zlepšila!

Ostatní to nejsou sto pochopit, tedy vysvětluji. Beru si ji na letní čtvrteční fotbaly. Uložím si ji do branky, odkud ji brankář většinou vyhodí do strany. Když hráči běží pro míč daleko za branku, činí jim obzvláštní potěšení na mou flaštičku šlápnout. Proto potřebuji petku se silnějšími stěnami, aby něco vydržela.

Moje dobrá nálada je pro družstvo důležitá, protože v letošní sozóně bodujeme, jen pokud já vyhraju.

11.30 V mé partii jsme si ještě nevyměnili ani figuru, ani pěšce. Měl jsem nepříjemné tušení, že výměny nezvládnu (pozici ve stonewalu nemám dostatečně obehranou) a budu se pak jen bránit. Proto jsem již po 15.-b5 nabídl remízu. Současně nabídl smír Hora (19.Se3). Horovi soupeř remízu přijal, „můj“ Pinc po poradě s kapitánem Petrem Stlukou odmítl. Za pár tahů jsem svou pozici viděl skutečně jako prohranou a ztratil jsem mnoho času na nalezení ještě snesitelného 20.-d5xc4. Od toho okamžiku jsem se plně soustředil jen na svou partii.

 

13.10 Musel jsem odevzdat kvalitu (25.-Vxc5) a doufat, že mi soupeř dá šanci na reparát. Každému zbývalo jen asi 7 minut času s přidáváním 30 sec. Za 5 min vzdal Ondra Dlouhý. Přijel z Prahy přímo z noční směny a neměl proto energii na rozdávání. Ve 13.30 prohrál také Kamil Macek. Nevydržel tlak D+V na středních sloupcích, podporovaný dvojicí střelců. Závěr probíhal již v jeho časové tísni. Prohrávali jsme 0,5-2,5.

 

13.40 Zafungovalo pravidlo změny přízně bohyně Caissy v polovině zápasu. Dostal jsem se k nebezpečné protihře, založené na postupu černého pěšce b3. Zbývalo mi asi 3,5 minuty, zatímco Pinc hrál na půlminutě. Jeho pozice se zhroutila a vzdal už s věží méně. V tu dobu zvítězil i Radim Masák energickým útokem (v analýze počítač nacházel další krásné oběti v postranních variantách) proti černé rošádě v Morra gambitu.

Stav zápasu byl 2-2 při remíze na 1. desce.

Hrály se tři poslední partie. Koncovky se protáhly přes 67 tahů.

a) Petr Pištík měl D+J proti D při mnoha pěšcích na obou stranách. Naše výhra byla mimo pochyb.

b) Jaromír Dudek se dlouho bránil koncovku s pěšcem méně V+J - V+S. Protože se vyměnili všichni pěšci na královském křídle, naše šance na remízu zde stále žily.

c) Jirka Daniel řešil složitou jezdcovou koncovku. Nejasno. Jeho hlavním nepřítelem byla dlouhodobá časová tíseň. Kupodivu se oba soupeři nedopustili žádné nepřesnosti.

 

Petrova koncovka připomínala ty studie, v nichž D+J výtečně spolupracují v útoku na soupeřova krále. Milan Hora viděl, že P. P. může dát mat 3. tahem a šťouchnul do něj, aby mu naznačil, že nyní před ním stojí pozice diagramu k řešení. Nepomohlo to! Petr odevzdal svého cenného jezdce za (jen zdánlivě nebezpečného) pěšce b3 (51.Dxb3? místo 51.Je7+ s matem 2. tahem).

14.45 Dudek vyvzdoroval na profesorovi Hlaváčkovi (65 let) remízu. Jen o několik minut později sebral J. Daniel Štufkovi posledního pěšce a spůlil ho jako psa! Pištík se ještě chvíli nechal šachovat J. Trmalem (letos 77 let - má výrazný třes v obou rukou), ale nahlédl, že pěšec navíc je bezcenný. Před 15. hodinou skončila tato partie i celý zápas nerozhodně.

Dolní Kralovice zvítězily v Kralupech 6-2 a k postupu do 2. ligy jim stačí i těsná výhra za 14 dní s Říčany B. Úholičky (ve stejné sestavě v níž remizovaly před 14 dny s námi) zvítězily

6-2 nad Poděbrady a zachránily se.

Pro oběd a pozápasové analýzy jsme zvolili restauraci U Gregorů. Všimli jsme si už během bojů (a počítač potvrdil), že v tomto zápasu bylo zvýšené množství hrubek i chybných, či nenalezených plánů. U hostů, kteří přijeli zdaleka, je to omluvitelné i změnou času na letní - vstávali o hodinu dříve. Nejpravděpodobnější důvod bude ale neumění počítat dynamické pozice, kterých se v zápase vyskytlo více než obvykle.

Za 14 dní, po zápase v Poděbradech, v některé z lázeňských restaurací zhodnotíme sezónu. Zkusíme naplánovat letní turnaj, případně zahraniční dovolenou.

 

Své dojmy zapsal Jiří Horníček

TOPlist