Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zpravodaj 11 Kolo

 

 

11. (poslední) kolo krajského přeboru * 13.4.2014

Šach.

 

TJ Bohemia Poděbrady

ELO

 

-

 

DDM Sokol Nymburk

ELO

 

3½:4½

1.1

 

Kaplan, Daniel

2070

 

-

 

Hora, Milan

2133

 

1 - 0

1.2

 

Novák, Václav

2063

 

-

FM

Horníček, Jiří

2139

 

0 - 1

1.3

 

Fiala, Jan

1972

H

-

FM

Seifert, Milan

2044

H

0 - 1

1.4

 

Doležal, Karel

1992

 

-

 

Dlouhý, Ondřej

2005

 

1 - 0

1.5

 

Štěpánek, Stanislav

1875

 

-

 

Dudek, Jaromír

1976

 

½ - ½

1.6

 

Jeřábek, Pavel

1866

 

-

 

Macek, Kamil

1934

 

½ - ½

1.7

 

Skála, Jaromír

2008

H

-

 

Sobotka, Jiří

1953

 

½ - ½

1.8

 

Němeček, Pavel

1748

 

-

 

Daniel, Jiří

1932

H

0 - 1

 

Naším posledním zápasem krajského přeboru v sezóně 2013-14 bylo okresní derby Poděbrady - Nymburk. Poděbrady měly již jen teoretickou šanci na setrvání v soutěži. Dobrovici by přeskočily jen v případě, že by dobrovičtí výrazněji prohráli a poděbradští výrazněji vyhráli.

Před velkou show účinkují předskokani na rozehřátí davů fanoušků. Například místní oblíbené kapely. V předvečer velkého šachového okresního derby se konalo fotbalové utkání Sparta-Slávie, okořeněné sestupovou hrozbou hostů. Ta družstva můžeme považovat za naše předskokany. Při vedení 3-0 jsem slyšel v televizi rozjařené sparťanské fanoušky skandovat: „Vaše bída - naše radost!“

Rozumný šachista-nymburák však ze sestupu lázeňáků radost mít nemůže. Cesta k sousedům je příjemnější i levnější, než někam daleko. V posledních sezónách jsme nechávali Poděbrady za sebou a vlastně nám sloužily jako záchranný polštář před sestupem.

Radim Masák založil sázkovou kancelář a vypsal kursy na zápasy 11. kola KP a na zápas Nymburk B - Sokol Mladá Boleslav C v regionálním přeboru C. O sázkaře neměl nouzi.

Naše sestava vypadala ještě v týdnu silně. Petr Beneš si (jak říkal Hora) chtěl zahrát s Kaplanem - jeho kolegou z druholigového kolínského týmu. V sobotu v podvečer však náš kapitán poslal mail, že se Beneš omlouvá z důvodu virózy. Byl nahrazen Mackem. Masák hrál za béčko a přijel až poté, co v Nymburce remizoval. Na elo vedl Nymburk 7-1. Pouze Sobotka nebyl favoritem proti J. Skálovi - vedoucímu této soutěže.

Vzájemné zápasy začínají pravidelně několika omluvitelnými časnými smírnými výsledky. Jako první skončili Dudek se Štěpánkem - v 10.40. Jsou to spolužáci a toto byla již jejich čtvrtá vzájemná remíza. Za 10 minut nabídl remízu Milan Seifert Fialovi. (Při 13.-0-0-0.) Možná nechtěl ubližovat týmu z města, na jehož předměstí bydlí a jehož většina hráčů vyrostla v jeho šachovém kroužku. Jeho dobrá vůle nebyla pochopena a přijata kapitánem Danielem Kaplanem. Sobotka nabídl remízu Skálovi po 19.-Sxe4, neboť na desce zbyly jen 4 lehké figury a pozice nedávala příležitost k jakékoliv komplikaci. Byl odmítnut. V 11.15 přijal Kamil Macek nabídku remízy od Pavla Jeřábka. Kamil za Poděbrady mnoho sezón hrál a nechtěl jim bránit v úsilí o záchranu v přeboru. Ve 12.55 Skála remizoval se Sobotkou. Vyměnily se všechny figury a v pěšcové koncovce nešlo rozumně pokračovat.

Ve 13 hodin se hrálo (po třech remízách) pouze 5 partií, ke kterým poděbradští upnuli své naděje. V nich se už žádná remíza nevyskytla.  Nutnost vysoko vyhrát rozhodně ovlivnila zápas. Poděbrady se snažily hrát co to šlo a nešlapaly na brzdový pedál. K úspěchu však potřebovaly objektivnějšího kapitána, než jakým se ukázal Daniel Kaplan.

(1) Milan Hora sehrál černými zahájení podle vlastní hlavy a ve střední hře neměl dostatek protihry. Od 22.-f5 stál hůře a hůře.

(2) J. Horníček. Získal jsem ve střední hře pěšce a chystal jsem se ho uplatňovat k výhře. Ve 31. tahu zůstávalo oběma soupeřům na hodinách 15 minut. Zkusil jsem zahrát několik tahů ve svižnějším tempu, ale přehlédl jsem hrozbu 31.-g5. Za odvrácení bezprostředních matových hrozeb jsem musel dát střelce.

(3) M. Seifert pěkným manévrem 30.-V3e5 31.a4 Ve4 získal pěšce a brzy celého jezdce. Naše výhra byla na cestě.

(4) Ondra Dlouhý si vedl bílými proti Doležalovu Carokannu 4.-Sf5 zpočátku úspěšně, protože ho kdysi sám černými hrával. V koncovce J proti S však chyboval. Nejprve odevzdal pěšce (43.Jf4?) a dílo zkázy dokonal tahem 54.Ke5?. MUDr. Karel Doležal mu jezdce nejprve svázal a pak vyměnil. Pěšcovou koncovku lázeňák lehce dovedl do vítězství. Příčina porážky je lehce vysvětlitelná. Ondra se v sobotu zúčastnil setkání spolužáků po letech a to se protáhlo do ranních hodin. Únava v páté hodině hry vykonala své. Nadto přijel do Poděbrad na kole. Snad se pokoušel pohybem dostat z těla zbytek alkoholu.

(8. deska) Jirka Daniel získal ve střední hře pěšce a v koncovce zkušeně soupeře Němečka masíroval. Očekávala se výhra.

Pořadí ukončení partií.

Od začátku zápasu jsme v zádech cítili podporu diváka, kterého jsme si přivezli - Jirky Vineckého. Ve 13.30 dorazil druhý divák - Mirek Mates. Při vstupu nahlas pozdravil a hlučně se s kdekým bavil. Jako by byl někde v hospodě a ne na zápase, kde je nezbytné ticho. Poté, co byl několika hráči okřiknut, ztichl a uvědomil si, že má na zápase osobní zájem. Vsadil si totiž na neprohru Poděbrad.

Zápas se vyvíjel na 4-4. Čekalo se, že Seifert a Daniel vyhrají, Hora a Horníček prohrají a Dlouhý remizuje s pěšcem méně koncovku J-S. Tehdy by byl Mirek spokojený.

Mates se posadil k partii Kaplan-Hora a držel palce domácímu hráči. Chtěl jít svému štěstíčku naproti. Vypadal jako sup, těšící se, až kořist vydechne naposled a bude připravena k jeho hodům. Když Hora vzdal (13.55), přesunul se Mirek k vedlejší partii Horníček-Novák a pokračoval ve své hypnóze a držení palců domácímu hráči. Po nečekané hrubé chybě vzdal Ondra Doležalovi (14.30) a brzy potom Němeček Jirkovi Danielovi.

Stav byl 2-1 pro domácí. Hráli jen Seifert a Horníček.

V mé partii jsme vpluli do koncovky s malým počtem kamenů a převaha Novákova střelce navíc proti dvěma volným, na 5. řadu postouplým bílým pěšcům se nějak dlouho neprojevovala. Novák mohl několikrát svého střelce za dva pěšce vyměnit a podepsat remízu, ale cítil zřejmě odpovědnost ke družstvu, či se obával nesouhlasné reakce svého kapitána. Tahal sem tam střelcem a hledal možnost něčím pohrozit, na něco zaútočit. Měl už také horší čas (asi 9 minut proti 25), když zahrál 51.-Se1 s hrozbou Vh4+. Ten tah však byla hrubá chyba!! (Mělo se stát 51.Va3 s mně nejasnou pozicí.) Bílý byl rázem jednoduše vyhraný. (14.40) Tím bohyně Caissa kompenzovala Nymburku Ondrovo klopýtnutí.

S rozzářenými spoluhráči, kteří mi podávali ruku ke gratulaci, kontrastovala Matesova rozzlobená tvář. Vyčetl mně, že jsem neprohrál, nebo neremizoval. Pak ještě zvedl mandle zamlklému Novákovi a vysvětloval mu, jak že se ty šachy mají hrát. Nymburskou výhrou v zápase Mirek prohrál celou, celičkou vsazenou desetikorunu. Jeho čistý zisk by činil 30,- Kč.

 

Stav zápasu byl 2-2. Jan Fiala (host z Říčan) tahal dočista prohranou pozici s FM Seifertem až do matu (83 tahů), jako by si chtěl užít patrně nadlouho poslední partii v krajském přeboru.

 

Zápas skončil v 15.15. Došli jsme (včetně bookmakera Masáka a Petra Pištíka) do restaurace U Langrů na Žižkově, kde jsme se po dobrém obědě vrhli do dlouhých analýz. Osvěžením debaty bylo tradiční škádlení Matese. Blíží se výročí jeho narození - 20. dubna 1945. Nemůže skrýt, že se jedná o datum velmi významné - 20. dubna 1889 se totiž v Braunau na Innu narodil říšský kancléř a vůdce Národně socialistické německé dělnické strany Adolf Hitler. Jirka Sobotka rozvíjel teorii, jestli se ti dva mohli setkat. Hledání shody v povaze lidí, narozených ve stejný den (ve stejném znamení zvěrokruhu - 20. dubna končí beran a 21. 4. začíná býk), naráží na spoustu výjimek. Miloš Zeman ve své prezidentské kampani užil bonmot o Hitlerovi, jakožto ztělesnění dobrého člověka - byl vegetarián a nekuřák.

Milan Seifert nám daroval několik antikvárních šachových tiskovin a ukázal své vítězství nad vm Luďkem Pachmanem v simultánce v roce 1958. To bylo Milanovi 18 let.

Pro funkcionáře všech oddílů nyní nastává čas hledání posil a sestavování důvtipnějšího pořadí hráčů na soupiskách příští sezóny. Vzhledem k sestupu Poděbrad se nabízí hostování Dana Kaplana, který si vedl znamenitě ve 2. lize (Kolín A), kde uhrál 64% na 7. desce. Bohužel, odmítl.  Chce se věnovat talentům z poděbradskému oddílu DDM Symfonie.

Své dojmy zapsal Jiří Horníček

TOPlist