Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zpravodaj 7 Kolo

KP   ***   Kostelec 3,5 - 4,5 Nymburk  9. 2. 2014

Šach.

 

ŠK Kostelec nad Černými lesy

ELO

 

-

 

DDM Sokol Nymburk

ELO

 

3½:4½

1.1

 

Vrabec, Miloš

2220

 

-

 

Hora, Milan

2133

 

½ - ½

1.2

 

Koyš, Milan

2126

 

-

FM

Horníček, Jiří

2139

 

0 - 1

1.3

 

Plášek, Zdeněk

2038

H

-

FM

Seifert, Milan

2044

H

½ - ½

1.4

 

Bechyně, Jaroslav

2083

 

-

 

Pištík, Petr

2002

 

1 - 0

1.5

 

Novák, Jindřich

1965

H

-

 

Dlouhý, Ondřej

2005

 

½ - ½

1.6

 

Koper, Štefan

1968

 

-

 

Macek, Kamil

1934

 

½ - ½

1.7

 

Forman, Miroslav

1880

 

-

 

Masák, Radim

1981

 

½ - ½

1.8

 

Suchý, Ladislav

1813

 

-

 

Daniel, Jiří

1932

H

0 - 1

 

S Kostelcem pravidelně prohráváme. Letos se posílili o Zdeňka Hábu (FIDE 2 245) - bratra velmistra Petra Háby a projevilo se to na průběžném 4. místě v tabulce. Jejich soupeři se musí obávat i zadních šachovnic (7. Jindřich Novák 5/6 a 9.Miroslav Forman starší 4/6). Když jsme se v sobotu v poledne dozvěděli, že se pro nemoc omluvil (1.) Petr Beneš, na optimismu nám to nepřidalo.

Jeli jsme auty M. Hory a J. Daniela. Petr Pištík přijel z Prahy po vlastní ose. Při absenci Zdeňka Háby byly na elobody síly zcela vyrovnány. Protože domácí přijíždějí autobusem z Prahy, je začátek stanoven vždy na 9.30 hodin.

Chvíli po 10. hodině a po provedených 10 tazích vedle mne sedící Milan Seifert zamumlal směrem k soupeři cosi o remíze. Po chvíli ji Plešek přijal. Milan S. si pak neděli užíval hraním rychlých partií. Účet za piva zahrnul Miloš Vrabec do režie domácích. Za chvíli jsem zaslechl Kopera, jak říká Mackovi: „Řekli mi, že mám nabídnout remízu.“ Sehráli už 19 tahů a pozice nikomu neslibovala převahu. Oboustranný souhlas. Koper se připojil k dvojici blicařů.

11.25 Milan Hora v 16. tahu vyrovnal hru černými s mezinárodním rozhodčím a kapitánem Milošem Vrabcem a nabídl remízu. Za 10 minut byla přijata.

12.20 Tehdy jsem zahájil manévr k chycení soupeřovy dámy (25.Vc4). Ve 12.30 vzdal po hrubé chybě v nepohodlné, pasívní pozici Petr Pištík. Ve 12.44 si zapsal vítězství Jirka Daniel nad majitelem šachového oddílu i resturace Ladislavem Suchým. Náš hráč získal rozhodujícího pika už při přechodu ze zahájení do koncovky a přesvědčivě ho uplatnil. Ve 12.47 jsem nepokrytelnou matovou hrozbou donutil ke vzdání Milana Koyše. Programy ukázaly taktiku daleko za hranicemi našich schopností. Partii rozhodla hrubá chyba domácího hráče 26.-Ve5. Tehdy nám každému zůstávalo na hodinách asi 10 minut.

Ve 13 hodin Nymburk vedl 2-1 při třech remízách. Dohrávaly se pouze dvě partie - a to přesně tři čtvrti hodiny.

Ondra Dlouhý hrál po většinu partie výhodnou čtyřvěžovou koncovku s jezdci. Po výměně jezdců byla čtyřvěžová koncovka vyhraná, ale vyžadovala přesnou hru. Bohužel, museli jsme odepsat partii Radima Masáka. M. Forman měl poziční i prostorovou převahu a propočítával kombinace proti Radimovu králi.

 

Ti, kteří již dohráli, sledovali v televizi ZOH v Soči. Lyžování a rychlobruslení. Martina Sáblíková získala stříbrnou medaili v běhu na 3 km. Přečetl jsem si doma komentář k prvnímu utkání, který napsal Vojtěch Mejzlík (Dolní Kralovice). Zdůrazňoval hluk z hracích automatů. Proto jsem se na cestu vybavil špunty do uší. Naštěstí jsem je nemusel použít. Pravda, hned za zdí jsem našel bowlingovou dráhu a několik svítících hracích automatů, ale žádné hráče. Se Seifertem jsme si dali oběd - fořtovskou hovězí pečeni (houby, smetana, šunka) s knedlíky. Mohu doporučit každému, kdo by zavítal do Nové Hospody na Komenského náměstí v Zásmukách. Chodili jsme sem a tam po restauraci a občas jsme nakoukli do hrací místnosti na dvě dvojice, potící se nad šachovnicemi.

K naší velké radosti se Forman dopustil jednoduché, přímo školácké chyby a dovolil Radimovi vyměnit dámy a jezdce. Pozice přešla do příjemné střelcové koncovky.

Ondra Dlouhý neuplatňoval svého plus pěšce přesně a výsledkem byla remíza. Protože jediná remíza nám stačila k těsnému vítězství v celém zápase, Radim nezkoušel vyždímat z pozice výhru (která tam byla) a po nevy drásajícím průběhu se v nejdelší partii dne spokojil s remízou. Zápas skončil ve 13.45. Po obědě jsme odjeli domů a analyzovali s pomocí mobilu.

 

Kdo se nejvíce zasloužil o cenné 3 body v boji o udržení?

Nejvíce jsme se Na Záložně smáli Radimovi Masákovi, který byl nejpřesvědčivěji prohraný – utekl hrobníkovi z lopaty. Soupeř M. Forman je k tomu fyzicky notně zdevastovaný. Po přestálé mrtvici má bezvládnou ruku a pro tloušťku měl velké potíže se vůbec zvednout ze židle. Dobrodinec domácích L. Suchý tvrdil, že kolem partie jen letmo prošel vrchní, s kávou a na zpáteční cestě mu řekl, že po 41.Je6+ černý ztratí dámu.

Jenže Radim dohrál jako poslední a přinesl rozhodující půlku. Takže se přičinil patrně nejvíce on.

Myslím, že mimo nepřítomnosti Zdeňka Háby nám pomohla skutečnost, že už navždy dohrál šachový nestor Vlastimil Bouček. (†28.5.2013 * 85 let) V roce 2013, 2009 a 2004 porazil Masáka, 2009 Pištíka, 2008 Oldu Eisnera. (Pro úplnost - v roce 2011 ho postavili příliš vysoko a prohrál s Horou.)

Vedl pozápasové analýzy svého týmu, překypoval bojovností a strategickými hloubkami svých zahájení, které diváci nebyli schopni pochopit. Kdyby byl přítomen, myslím, že by si rychlé remízy nikdo z kosteleckých nedovolil.

Zápas by právě tak vyrovnaný jako s Dobrovicí, ale s obráceným koncem - Masák poslední partii neprohrál, jako tenkrát Daniel. Ten dnes odčinil svou tehdejší osudnou prohru. Ondra Dlouhý si všiml, že loni - pokud on hrál - družstvo vyhrálo až v posledním, jedenáctém kole. Letos byla kletba prolomena už v sedmém kole.

Za 14 dní (23. 2.) k nám přijede lídr přeboru - Sokol Mladá Boleslav. Neděle spadá do tradiční únorové dovolené našeho kapitána Milana Hory. Ten tedy nenastoupí a nebude zvát ani hosty. Nemůžeme počítat ani s Petrem Pištíkem. Snad se nebude omlouvat nikdo další a nebudeme muset povolávat Patrika Tesaře a oslabovat tím béčko.

 

Své dojmy zapsal Jiří Horníček

TOPlist