Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zpravodaj 5 Kolo

KP 5. kolo 12. ledna 2014

Šach.

 

Klub šach. Říčany 1925 B

ELO

 

-

 

DDM Sokol Nymburk

ELO

 

2½:5½

1.1

 

Stárek, Stanislav

2135

H

-

 

Beneš, Petr

2108

H

0 - 1

1.2

 

Rosenbaum, Vít

2084

H

-

 

Hora, Milan

2133

 

½ - ½

1.3

 

Skalický, Tomáš

1989

 

-

FM

Horníček, Jiří

2139

 

0 - 1

1.4

 

Krejčí, Martin

1984

 

-

FM

Seifert, Milan

2044

H

½ - ½

1.5

 

Pospíšil, Evžen

2112

 

-

 

Dudek, Jaromír

1976

 

½ - ½

1.6

 

Rusnák, Jan

1988

H

-

 

Macek, Kamil

1934

 

0 - 1

1.7

 

Říha, Jaroslav

2089

 

-

 

Masák, Radim

1981

 

1 - 0

1.8

 

Pilný, Jiří

1977

 

-

 

Sobotka, Jiří

1953

 

0 - 1

 

V prvních čtyřech kolech KP jsme prohráli s dvěma slabšími tými (Kralupy a Dobrovice). Proto už nemůžeme rozlišovat soupeře na slabší, hratelné a silnější a musíme hrát na vítězství se všemi družstvy. Říčany B vyhrály nad Mladou Boleslaví a remizovali s Příbramí - takže těžký soupeř. Milan Hora se na cestě vyslovil, že mají tolik silných hráčů, že nemůžou postavit slabé družstvo, ani kdyby chtěli.

Hrálo se v budově centra pro volný čas „Na Fialce“. Na elobody vedli domácí 5-3. Zápas se však pro nás ukázal neobyčejně pohodlný. Domácím se nic nedařilo, zatímco nymburáci měnili většinu pozic ve svůj prospěch, jako proslavení mistři.

 

Po 40 minutách zápasu ztratil Sobotkův soupeř pěšce na h7 a ze zoufalství nabídl (ve 13. tahu) remízu. V 11.15 nabídl remízu i Benešův soupeř - 18letý Stárek. Byla to jeho poslední záchrana před brutálním útokem. Už za 10 minut Petr Beneš vyhrál. Stárek pak provedl před svými kamarády sebekritiku: „Asi jsem měl jít spát dřív, než v půl pátý ráno.“ Patrně nejen on doplatil na ples. Syn kapitána Posíšila Martin (6. na soupisce) nehrál.

 

Jaromír Dudek vyrovnal hru (černými ve stonewallu) a vzhledem k příznivě se vyvíjejícímu zápasu nabídl remízu. Říčanský trenér Evžen Pospíšil musel odmítnout. Brzy potom (11.30) vyhrál Jirka Sobotka útokem dámy a dvou jezdců na oslabené rošádové postavení pana Pilného. Vedli jsme 2-0.

 

V poledne Kamil Macek svůj první matchball (19.Sf6!) sice propásl, ale soupeř mu povolil reparát (21.Sf6!). Získal věž za 2 pěšce. Ve 12.25 E. Pospíšil viděl, že on sám už zápas domácím nezachrání a Jaromírovu druhou nabídku smíru přijal. Složitou pozici (berlínská varianta španělské hry) měl Radim Masák, ale vedl černou armádu s takovým mistrovstvím, že říčanský předseda a ředitel firmy Biomedica Říha musel na partii soustředit veškeré síly, aby se bílými nedostal do nevýhody.

 

Ve 12.50 si mohl konečně zapsat výhru Kamil. Soupeř tahal beznadějnou koncovku až do matu. Nymburk vedl 3,5-0,5.

Nyní (ve 13 hodin) pravidelně následuje v našich zápasech zlom, kdy se štěstí přikloní k prohrávajícímu týmu. Jakožto pečlivý pozorovatel jsem zaznamenal neklamné známky tohoto jevu i v Říčanech.

R. Masák (také pro typickou časovou tíseň) byl přehrán v koncovce a vzdal. Domácí snížili na 3,5-1,5. Pozice našeho zatím nejproduktivnějšího hráče Milana Hory vzbuzovala obavy. Byl zatlačen do obrany. Naštěstí útok bez lehkých figur bývá málo průrazný. Brzy se to potvrdilo i v partii s Rosenbaumem.

Lepší koncovku střelce proti jezdci se snažil vyhrát Milan Seifert. Bohužel na šachovnici zůstalo málo pěšců. Horníček svým černým stonewallem kladl před bílého Tomáše Skalického náročnější problémy než Dudek Pospíšilovi. Mladý (17letý) říčaňák měl asi o 30-40 minut horší čas a stále musel počítat taktiku. Horníček nezvolil poziční 25.-c3!, ale tahem 25.-Jd3?! vyvolal zápletky, které skončily pro bílého výhodně. Za kvalitu měl dva pěšce. Program ukazuje rovnou hru. Skalický (při nedostatku času při 34.De5) chybně odevzdal důležitého pěšce a4 a doufal v útok dámy s jezdcem.

14.20. M. Hora přešel do rovné věžovky - soupeři podepsali remízu. Vedli jsme 4-2. Ve 14.30 vzdal Skalický Horníčkovi (černý se dobře bránil útoku a vyhrál postupem volného pěšce) a ve 14.45 zápas skončil 5,5-2,5 remízou po vyčerpání všech možností v partii Seifert-Krejčí.

 

Kapitán domácích Evžen Pospíšil přiznal, že jeho tým byl totálně přehrán. Sportovně úspěšný den jsme zakončili pozdním obědem a spletitými analýzami v restauraci Na Tarase. Přišel i další hráč áčka - Ondra Dlouhý - který se do sestavy tentokrát nevešel. Hrál za béčko a rovněž vyhrál (s českobrodským Ivanem Koudelkou) - jako první z družstva - v obzvláště ostré partii!

 

Na novoborském webu se nedávno diskutovalo o přípravě na soupeře - dokonce se samotným Navarou! Jak taková příprava vypadá v krajském přeboru, demonstruji na partii Říha-Masák.

Jarda Říha vyprávěl Sobotkovi, že se v sobotu večer připravoval na Radimův i na internetu proslavený královský gambit. Zajímavý příběh dvou Radimových partií je stále na webu Úholiček.

Luděk Sedlák: Jak jsem se radil s Paulem Keresem

http://www.caissa.cz/detail/ludek-sedlak-jak-jsem-se-radil-s-paulem-keresem

 

Říha však ráno ke svému zděšení zjistil, že soupeře sice trefil přesně, ale že má bohužel bílé figury - takže královský gambit se hrát nebude! Když se to Na Tarase dozvěděl Radim Masák, vyčetl Milanovi Horovi, že mu ve čtvrtek na tréninku potvrdil, že bude hrát na šesté desce (hrál na sedmé) bílými. Hora výrok popřel a doporučil mu poskytnout mu e-mailovou adresu, na kterou by mu mohl posílat kompletní zápasovou sestavu, jako všem ostatním hráčům.

 

Své dojmy zapsal Jiří Horníček

TOPlist