Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zpravodaj 4 Kolo

Krajský přebor 8.12.2013

Šach.

 

DDM Sokol Nymburk

ELO

 

-

 

Šachklub města Dobrovice

ELO

 

3½:4½

1.1

 

Beneš, Petr

2108

H

-

 

Hostička, František

2228

H

0 - 1

1.2

 

Hora, Milan

2133

 

-

 

Lochman, Václav

2056

 

1 - 0

1.3

FM

Horníček, Jiří

2139

 

-

 

Postupa, Martin

2053

H

½ - ½

1.4

FM

Seifert, Milan

2044

H

-

 

Petruň, Milan

1933

 

½ - ½

1.5

 

Pištík, Petr

2002

 

-

 

Mrňa, Vladimír

2097

 

½ - ½

1.6

 

Dlouhý, Ondřej

2005

 

-

 

Pospíšil, Jiří

2011

 

0 - 1

1.7

 

Masák, Radim

1981

 

-

 

Skokan, František

1966

 

1 - 0

1.8

 

Daniel, Jiří

1932

H

-

 

Mejzr, Jan

1843

 

0 - 1

 

Na Dobrovici jsme si věřili. Vždyť nedávno prohrála s Poděbrady 2-6!. Naše sestava byla dostatečně silná. Macek a Sobotka posílili béčko v Sendražicích (4-4). Zvláště od Masáka a Dlouhého se čekaly body. U hostů už léta hostují a dobře je znají. Za nejslabší článek v řetězu soupeřů byla považována 8. šachovnice hostů - Mejzr (26 let). Na elo jsme vedli 5-2, dvojice Pospíšil-Dlouhý byla vyrovnaná.

 

Zápas začal licitováním o rozhodčím. Říčanský rozhodčí a funkcionář Radoslav Doležal před 14 dny mailem protestoval, že se do rubriky pro rozhodčího vždy píše kapitán domácích Milan Hora a nominovaný rozhodčí se bez omluvy nedostaví. Inu - hraje většinou mimo Nymburk. Hosté tvrdili, že rozhodčím má být sudí s nejvyšší kvalifikací, přítomný v místnosti. Proto nebyla důvěra dána přítomnému Vineckému, ale mému soupeři Martinovi Postupovi.

 

Hned zpočátku nás rozehřál Masákův královský gambit. Sice ztratil moře času, ale kvalita navíc slibovala v budoucnu celý bod. Naopak O. Dlouhý byl Ponzianiho zahájením zcela vykolejený. Bez znalosti teorie se ocitl jakoby po krk v bažině. Horníček bílými Rétiho systémem nic nezískal, spíš se musel snažit vyrovnat hru. Ve 12.30 soupeř přijal remízu. Se žádným ze tří Postupů jsem nikdy nevyhrál, zato párkrát prohrál.

 

12.55 Radim Masák už hrál na přidávané půlminutě. To však rozhodilo soupeře, který ztratil dámu a ihned vzdal. Vzápětí vzdal Ondra, takže stav byl +1-1=1. Milan Seifert měl nejen výraznou časovou převahu, ale i typický mohutný útok po g a h sloupcích, který černému slibuje královská indická. Petr Pištík přišel o pěšce, ale šikovně obětoval střelce za rozbití krytu krále Vl. Mrni a nabídl remízu. Po poradě s kapitánem Mrňa souhlasil s tím, že je patrně prohraný - počítač ukazuje, že nebyl. Byla to první Petrova partie od března, takže jeho půlbodový zisk můžeme považovat za úspěch. Po 28.-Sxf3 náš hráč bohužel neviděl další efektní oběť 29.Sxf7+, která vedla k nevyhnutelmému matu, nebo ztrátě dámy. Vzpomínám si, že tehdy měl na hodinách asi 10 minut, chtěl se rozhodovat rychle.

 

13.45 Schylovalo se ke krizím v několika partiích. Jirka Daniel měl střelcovou koncovku s pěšcem více (a mohl získat i dalšího na b6) a jeho výhra byla mimo pochyb. Petr Beneš musel přejít do prohrané věžovky a - prohrál. Tehdy ale získal Hora celou figuru a rychle donutil soupeře ke vzdání. Celou partii vedl Milan se znamenitým citem pro pozici. Vyhnul se remízovému zjednodušení 15.-Sc5 a pak dostal soupeře pod tlak. Stav zápasu byl +2-2=2.

 

Hrály se jen dvě partie. Daniel utržoval výraznou převahu ve své střelcové koncovce. Nejdůležitější část partie začala kolem 45. tahu. Jirka prošel mimo přirozeného 46.-Sc5! a partie se tím protáhla.

Seifert měl stále kvalitu navíc, ale svůj útok nevedl počítačově přesně. Ani při hospodské analýze jsme na nic zásadního nepřišli. Vyměnil i dámy a koncovka od něj vyžadovala přesnou hru, aby ještě neprohrál. Ve 14.45 nabídl remízu, ale soupeř Petruň musel odmítnout, protože by Dobrovice prohrála celý zápas, kvůli poslední šachovnici. Kapitán Milan Hora povolil Milanovi Seifertovi nabízet i přijímat remízu. Ten ji správně vynutil opakování tahů šachováním věže na prvních dvou řadách.

 

Bylo 15 hodin. Stav zápasu byl stále nerozhodný. Už 3,5 - 3,5. Obvykle se v polovině boje štěstí od jednoho z týmů odvrací. Zde štěstí přálo vyrovnanou měrou oběma týmům. Jako by se nemohlo rozhodnout. V 15.00 se konečně rozhoupalo. Náš Daniel i dobrovický Mejzr hráli na půlminutě. Diváci většinou vidí dění na šachovnicích přesněji, než hráči v časovce. I zde jsme se podivovali nad nepochopitelnými tahy našeho želízka v ohni. Přišli i hosté, kteří analyzovali ve vedlejší místnosti a nechtěli vidět prohru svého družstva na vlastní oči. Vzrušený Hostička se usmíval a šeptal: „To je prdel, to je prdel!“ Jirka nehrál tahy, které by hráli diváci (52. (nebo 53.) Sxf4). Ty - jak analýza ukázala, by vedly k remíze. Stále si udržoval možnost partii vyhrát. Bohužel, 60. tah rozhodl o výsledku zápasu. Poslední důležité rozhodnutí v partii. Místo výhry se musel vzdát.

 

Štěstí si vybralo pro nymburské klopýtnutí hráče, na něhož je těžké se zlobit, protože nás dosud mnohokrát podržel. V loňské sezóně měl výsledek +3-1=3. V partii s Mejzrem mu můžeme vyčítat pouze jediný tah a to, že se dostal do časové tísně.

Sklízení materiálu bylo obzvláště smutné. Nikomu se ani nechtělo odcházet Na Taras. Byl jsem tam chvíli sám. Totiž - vedlejší stůl byl obsazen dobrovičáky. Měli pouze jednu účtenku - oddíl jim oběd platí. Až v 16 hodin přivezl Sobotka hráče béčka ze Sendražic. Později přijel i Dudek a odvezl Milana Seiferta do Velkého Zboží. Poprvé zavítal Na Taras i Petr Beneš a hospůdka se mu velmi zamlouvala.

 

Co áčku přinesla neděle 8.12.2013?

Ztratili jsme vyhraný zápas proti hratelnému soupeři v posledních deseti minutách.

Ocitli jsme se na 11. - druhém sestupovém místě.

Museli jsme  hostům nečekaně zaplatit 250,- Kč. Bývá zvykem, že rozhodčí, který zároveň hraje a nevzniknou mu tedy výkonem funkce žádné náklady, ani ztráta času, o odměnu pro rozhodčího nežádá. Martin Postupa si však o ni našemu kapitánovi Horovi řekl.

 

Své dojmy zapsal Jiří Horníček

TOPlist