Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Zpravodaj 2 Kolo

KP 2. kolo 10. listopadu 2013

 

  DDM Sokol Nymburk   5,5 - 2,5   TJ Neratovice B              

  1 Beneš Petr        2108  H  1 : 0     Drábek Vojtěch     2218  V 

  2 Hora Milan       2133       1 : 0     Bargel Martin       2112    

  3 FM Horníček Jiří  2139       1 : 0     Baran Peter         2130    

  4 FM Seifert Milan  2044  H  1 : 0     Šilhan Petr         2050    

  5 Macek Kamil       1934       0 : 1     Burda Roman         2116    

  6 Masák Radim       1981        1/2      Hadžala Daniel      2069    

  7 Sobotka Jiří      1953       0 : 1     Kučera Vladimír   1948    

  8 Daniel Jiří       1932  H  1 : 0     Parpel Petr         1744    

 

Neratovice B mají druhý nejvyšší průměr ela v KP, ale v prvním kole s Poděbrady vynechaly čtyři hráče ze základní osmičky a vyhrály jen nejtěsnějším skóre. Kapitán Hora cítil naši příležitost a v týdnu budoval silnou sestavu. Do ní se dostali Beneš, Seifert a Pištík, kteří se nepodíleli na prohře v Rakovníku 3-5  v prvním kole. Ze sestavy nutně někteří vypadli. Ondra Dlouhý byl vyslán s béčkem do Dobrovice (C), aby tam zpytoval svědomí, proč před třemi týdny nebodoval s Jaroslavem Satranským (2 199). To se stává i prvoligovým fotbalistům.

 

Když jsem ráno přišel do hrací místnosti v DDM, nebyli vidět Michal Eisner a Petr Pištík. Petr poslal večer esemesku, že ho přepadla chřipka. Michal zavolal až v neděli v půl deváté, že se nedostaví. Nakonec jsme byli rádi, že mohli pohotově zaskočit Masák a Daniel.

 

Slavné to nebylo ani s docházkou hostí. Zápas začal v 10.15, druhé auto přijelo ještě o několik minut později. Hosté opět vynechali 4 z předních hráčů. Na elo hosté vedli 4-3, dvojice Sobotka - Kučera byla vyrovnaná.

Jeden z hostů - Hadžala - požádal o možnost mít zapnutý mobil během partie a bylo mu vyhověno. Mezi šachovým národem se zvedá vlna odporu proti kontumačním výhrám (Nokia gambit). V tomto kole zazvonil mobil domácímu Pechočovi v zápase Příbram - Říčany B. Jeho soupeř, 13letý Martin Vystrčil (1743), měl už o pěšce míň a s jeho bodovým ziskem Říčany nepočítaly. S sebou ho vzali jen do počtu (posledni hrac soupisky) kvůli nedostatku hráčů. Kapitáni dohodli partii na remízu. To se ovšem stalo za stavu 0-0. Kdo ví, jak by se situace řešila, kdyby se stala někdy v 15 hodin.

 

Mně nešly hodiny, proto je (rozhodčí) Hora vyměnil. Jako by nás oba tato příhoda bojovně naladila. Hráli jsme svižně a (soupeř) k tomu neteoreticky. (7.-Jg6) Pozice slibovala nečekané taktické motivy. V 11 hodin nabídl Sobotkův soupeř remízu. Jirka se šel zeptat Hory, který rozhodnout nechtěl. Já jsme se podíval na jejich pozici a přijetí remízy jsem doporučil. Zde se projevilo, že jsem všude jen pro smích králíkům. Jirka se skoro rozčílil, že v 8. tahu přece nemůže remizovat - jak by v databázi partií vypadal - a pustil se s vervou do hry.

 

V 11.35 jsem měl pěšce více a zdravou pozici. Můj soupeř Peter Baran se vrátil z WC a vyjímečně dlouze se zamyslel. V tom byl asi jeho hlavní problém. Myšlenky se mu popletly, chyboval (20.-Dxb2) a umožnil mi dát mat 2. tahem (21.Jf6+ Kh8 22.Dxf8). S gestikulací si stěžoval kolegům: „Však němožem nastupovať na zápasy!“ Pak mi při analýze vysvětloval, že je mu 59 let, že ztratil zaměstnání, neví co dál a nemůže se soustředit na hru. Pokoušel jsem se mu vysvětlit moji dlouhodobou nezaměstnanost, ale odpověděl: „Já jsem ale Slovák v Čechách a vy jste Čech v Čechách. To je úplně jiná situace! Máte vysokou školu a prostředí s kamarády vám pomůže.“

To nechápu. Zatím jsem si žádné takové výhody nevšiml.

 

Protože my na 3. desce jsme hráli rychle, k 19. tahu na vedlejší partii Šilhan-Seifert došlo až ve 12.15. Náš Milan získával kvalitu a šokovaný soupeř ihned vzdal. Krátká analýza ovšem ukázala, že situace byla velmi komplikovaná a program později potvrdil vyrovnanou pozici. Domácí vedli 2-0.

12.40. Pozice byly zajímavé hlavně spotřebovaným časem. Macek, Masák a Sobotka směřovali do časové tísně. Beneš a Hora měli naopak času na rozdávání. Jirka Daniel správně odmítl remízu (28.Jf3). Tehdy dorazili někteří hráči béčka, které porazilo Dobrovici C 5,5-2,5.

 

12.50. Vzdal Kamil Macek, který v časovce ztratil dva pěšce. Pak dostal Sobotka mat. Hrát šachy vlastně znamená vyprávět příběhy. Kdo lépe vycítí, jak bude příběh pokračovat, získá výhodu. Správně jsem odhadl, že Sobotkova pozice se od 8. tahu nedá podstatně vylepšit. Příběh se vyvine ve prospěch Kučery. Ten říkal, že rok šachy nehrál - proto nabídl remízu tak časně.

 

Stav zápasu byl 2-2, ale na prvních dvou deskách jsme měli materiální převahu. Ve 13.10 vyhrál host z Kolína - Petr Beneš. S druhdy tvrdým oříškem a dlouhovlasým bojovníkem Drábkem měl snadnou práci. Masák nabídl v rovné pozici remízu a soupeř (známý pražský blicař Hadžala po konzultaci s kapitánem) souhlasil. Ve 13.15 Daniel zmatil soupeře v koncovce věží a nestejnopolných střelců.

Na konec zápasu jsme si museli počkat ještě tři čtvrtě hodiny, dokud Milan Hora neuplatnil v koncovce kvalitu navíc. Ve skutečnosti mohl soupeře zmatit už ve střední hře. (Po 28.-Vxg2+ 29.Kh1 Vc1+).

 

Od půl třetí do pěti jsme analyzovali a obědvali Na Tarase. Za 14 dní jedeme do Kralup nad Vltavou (sestoupivší tým ze 2. ligy, ale na elobody v KP až za námi) a jsme odhodláni setrvat na vítězné vlně. JUDr. Sobotka se ten víkend bude snažit vyhrát turnaj advokátské komory. Doufejme, že problémy s docházkou jsme si vybrali v tomto zápase za celou sezónu.

 

Dodatek:

Zaujaly nás možnosti dnešních dětí. Do konce září se mohly v DDM přihlásit do množství nových kroužků (900,- Kč za školní rok). Například na ruštinu (to jsem doporučoval Kamilovi) a italštinu.

Velmi nás vzrušil kroužek ladné chůze a elegance. Je určen dívkám ve věku 6-16 let, ale i ženám různého věku. Zahrnuje

catwalk/chůze (profi-chůze a držení těla)

fotomodeling, vizáž a stylistika, módní trendy

společenské chování a společenská etiketa, základy herectví.

 

Své dojmy zapsal Jiří Horníček.

TOPlist