-

Macek, Kamil

1934

1 - 0

Na kralupském webu psali (po prohrách se silnými týmy Příbrami a Rakovníka) o důležitosti zápasu s Nymburkem. Poprvé hrála jejich jednička - Skřivánek. Říkal mi, že nehrál od konce loňské sezóny družstev. Domácí se sešli kompletní, jen na 8. desce hrál devátý. My jsme vynechali pouze Pištíka (6). Na elo vedl Nymburk 4-3. Partie Seifert - Žamboch byla elově vyrovnaná.

Hrálo se v komfortním prostředí salónku hotelu Sport. Jedinou nevýhodou bylo nedostatek místa. Při vstávání a odcházení od partie se sousedi museli posunout blíže ke stolu.

Můj soupeř, Karel Slapnička (23 let), přišel až po deseti minutách. Omlouval se kolegům, že si myslel, že má hrát až za týden. Kapitán ho musel telefonicky budit. Hrál nezvykle pomalu, přičemž pozice byla běžná - sicilská s g3. Při 11.f4 jsem já měl stále počátečních 1h 30 minut, kdežto soupeři zbývalo posledních 36 minut. Po 19. tahu měl k dispozici už jen 4 minuty. Já měl přesně hodinu. Předtím jsem nedokázal spočítat programem doporučované 18.-Da7! Pozice byla vyrovnaná, ale mně sympatická. Říkal jsem si, že když to tak půjde dál, vyhraju na čas, nebo hrubou chybou. Vždyť je to vlastně vraždění neviňátek jako za krále Heroda. Cítil jsem ale, že musím zahrát ještě pár solidních tahů, protože střelci na d7 a d6 nestáli na správných místech. Tím, jak soupeř dlouho přemýšlel, po jeho tahu mi dlouho trvalo, než jsem se opět dostal do pozice. Času jsem měl dost, chtělo to vstát a podívat se na pozici z pozice soupeře. Nechtěl jsem však chozením ještě jednou obtěžovat (a rušit v koncentraci) vedle sedícího Milana Seiferta a zahrál jsem 19.-Ja5??. Následovalo svižné 20.Dd3, které mou pozici dočista zničilo. Měl jsem výběr mezi ztrátou střelce, nebo ztrátou dvou pěšců při trvajícím útoku.

12.45 Útok přinesl Slapničkovi koncovku s jezdcem a dvěma pěšci navíc. Musel jsem vzdát. Tím se mi vykompenzovala rychlá výhra s Baranem z Neratovic. Ten prohrál hrubou chybou ve 20. tahu. Milan Seifert stál lépe vzhledem ke dvojici střelců a to byla v tu dobu naše jediná naděje. Milan Hora stál ve střední hře pohodlněji a byla naděje, že v dalším průběhu získá převahu. Velmi ohroženě stáli Dudek a Beneš. Ve 13.10 na 1. desce Petr Beneš podlehl brutálnímu útoku.

13.30 Jaromír Dudek musel odevzdat kvalitu a jeho pozice byla výrazně horší. Stále si uchovával černého bělopolného střelce a vůbec mu nevadilo, že je oslepený svými pěšci. Věřil svérázu francouzské pozici a vyšlo mu to. Nakonec střelce rozehrál. Ondra Dlouhý svou převahu jediným nepřesným tahem (28.Ve7?) proměnil v rozhodující nevýhodu. Neměl obranu proti věži a střelci, útočícím v koncovce přes pole g2 proti jeho rošádovému postavení. Kamil Macek útočil, ale ne dost důrazně a nakonec ho soupeř tak nepříjemně tísnil v koncovce D+J - D+J, až musel Kamil vzdát. Za slabou čtvrthodinku vzdal Ondra Dlouhý. Nymburk prohrával 4-0.

Pak se teprve zápas lámal - jak bývá pravidlem. Michal Eisner získal kvalitu po 22.-Jg4, ale v nepřehledné sicilské bitvě několika pochybeními převahu ztratil a remizoval. Dudek (dočista zdechlý) dokonce vyhrál! (Čas 13.55) Soupeři v oboustranné časovce vyšachoval nekrytou věž. Stav byl 4,5-1,5.

Petr Beneš ještě musel jet do Opočna a proto uvítal, že celá osádka jeho vozu již dohrála. Odjeli jsme. Petr v autě poukázal na vlastní zkušenost, že čím méně člověk hraje a trénuje, tím má lepší výsledky. Do Nymburka jsme dorazili přesně v 15 hodin a už na náměstí jsme se od Radima Masáka dozvěděli přímo fantastický výsledek. Nymburk B (posílený o Masáka a Sobotku) porazil v regionu C Bakov B 4,5-3,5. (Vyhráli Tomáš Zima a Matěj Škrabánek, prohrál Karel Hanuš.) Po třech výhrách se tým dělí o první místo.

Osádka druhého auta dorazila Na Taras v 15.45. Potvrdilo se očekávané. Milan Seifert remizoval (neuplatnil Fischerova bělopolného střelce proti jezdci) a Milan Hora svou koncovku (se shodným materiálem plus věžemi) po přesné hře vyhrál.

Konečný výsledek byl 5-3 pro domácí Kralupy. Za dva týdny hostíme Dobrovici.